Kiraton 3.0 na podporu a rozvoj dobrovoľníctva

Krajská inovačná a rozvojová agentúra v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom a Dobrovoľníckym centrom Trnavského kraja pripravila v roku 2023 už tretí ročník úspešného 24-hodinového hackathonu s názvom Kiraton.

Témou tohtotočného Kiratonu bola podpora a rozvoj dobrovoľníctva, ktorou sme aktívne nadviazali na spoluprácu s Dobrovoľníckym centrom Trnavského kraja, s ktorým sme v minulom roku uzavreli Memorandum o spolupráci s cieľom posilnenia rozvoja dobrovoľníctva v kraji. Premiérovo sa tohtoročný Kiraton uskutočnil v priestoroch zrekonštruovanej priemyselnej pamiatky Elektrárňa Piešťany, a to 22. až 23. septembra 2023.

DSC_0999

V 24-hodinovom hackathone s názvom Kiraton, prihlásené tímy hľadali riešenia na vytváranie podmienok pre dlhodobý, efektívny a systematický rozvoj spoločnosti, regiónu, ale aj samotných dobrovoľníkov. Išlo pritom o nasledovné oblasti:

  • aktívna podpory dobrovoľníkov,
  • vybudovanie funkčných a dostupných komunikačných kanálov,
  • realizácia vzdelávacích aktivít,
  • dlhodobý dobrovoľnícky program,
  • vytvorenie informačno-komunikačnej platformy pre rozvoj firemného dobrovoľníctva.

Počas podujatia boli účastníkom k dispozícii odborní mentori z neziskového sektora, verejnej správy i akademickej obce. Samozrejmosťou bol aj priestor na prácu i náležitý odpočinok, chutné občerstvenie a sprievodné aktivity.

Na treťom ročníku krajského hackathonu sa zúčastnilo celkovo 23 ľudí v šiestich tímoch, ktorým boli počas 24-hodinového podujatia k dispozícii mentori z akademickej obce sektora, našich partnerských neziskových organizácii a verejnej správy, teda zástupcovia Trnavského samosprávneho kraja i Krajskej inovačnej rozvojovej agentúry.

DSC_1184 veľkej veľkosti

Jednotlivé návrhy posudzovala trojčlenná odborná porota, ktorú tvorila Dominika Hradiská z Platformy dobrovoľníckych centier, Marek Krnáč z Krajskej inovačnej rozvojovej agentúry a Zuzana Šujanová z Dobrovoľníckeho centra Trnavského kraja. A to na základe záverečných prezentácií, na ktoré mali súťažiaci vyhradené 4 minúty a následne 4 minúty na zodpovedanie otázok poroty.

Víťazom Kiratonu sa stal tím Myška prepája zastupujúci OZ Myška z Piešťan, ktorý vymyslel networkingovú aplikáciu na prepájanie verejného sektora, neziskových organizácií ako aj potenciálnych sponzorov, čoho výsledkom má byť efektívnejšie oslovenie dobrovoľníkov spomedzi študentov župných stredných škôl, ich ďalšie vzdelávanie a motivácia.

Víťaz hackatonu získal finančnú odmenu vo výške 2.500 eur, a zároveň možnosť realizácie víťazného projektu vo výške maximálne 10-tisíc eur v spolupráci s KIRA.

Ďakujeme všetkým účastníkom za ich kvalitné a užitočné nápady, vďaka ktorým sa nám, ako veríme, podarí urobiť z Trnavského kraja lepšie miesto pre život.

chevron-down